Przejdź do treści

Mystkowianie wrócili z dwutygodniowego tournée po Meksyku

Mystkowianie wrócili z dwutygodniowego tournée po Meksyku

Treść

Zespół Regionalny Mystkowianie przez dwa tygodnie prezentował lachowski folklor na prestiżowym festiwalu w Puerto Vallarta nad zatoką Banderas (Ocean Spokojny). Podczas Festival Vallarta Azteca del Folclor Internacional Zespół z Mystkowa koncertował wspólnie z grupami z Meksyku, Kolumbii, Paragwaju, Chile oraz Peru.

27 kwietnia, Zespół Regionalny Mystkowianie udał się w egzotyczną podróż do Meksyku. Kilkadziesiąt godzin podróży z Krakowa (przez m.in. Monachium, Frankfurt, Houston) wynagrodziło serdeczne i gorące powitanie na lotnisku w Mexico City przez przedstawicieli CIOFF Juvenil Mexico oraz miasteczka Cuautitlan, które było pierwszym przystankiem podróży. Następnego dnia włodarze miasta zaplanowali zwiedzanie domu Juan Diego, któremu objawiła się Matka Boża z Guadelupe, lokalnych bazylik, tragów oraz placów. Zwieńczeniem pobytu był wspaniały korowód uliczkami miasta z lokalnymi grupami regionalnymi oraz koncert, który został zorganizowany w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Tańca. 45- minutowy występ zakończył się owacjami na stojąco licznie zgromadzonej publiczności. „Viva Polonia” niosła się jeszcze długo do późnych godzin nocnych. Organizatorzy przygotowali prawdziwą meksykańską ucztę, połączoną z degustacją tequili. Zespół przez Prezydenta Miasta został obdarowany licznymi upominkami oraz pięknym obrazem ukazującym objawienie Matki Bożej.  Następnie Mytskowianie udali się do głównej areny festiwalu – Puerto Vallarty.

VIVA MEXICO!

Po 14 godzinach jazdy autokarem Mystkowianie znaleźli się w raju nad Pacyfikiem. Puerto Vallarta to miejsce o niezwykłym, egzotycznym klimacie, z przepiękną promenadą. Pikniki w cieniu palm, wieczorne spotkania, pyszna kuchnia, tequila i radosna muzyka – witamy w stolicy stanu Jalisco.

Podczas 10 dni festiwalu Mystkowianie pokonali 30000 kilometrów, odwiedzili 6 miast i miasteczek, oprócz wspomnianego już Puerto Vallarta i Cuautitlan, mieli okazję koncertować w Mascota, Tomatlan oraz El Tuito. Zespół zatańczył 11 koncertów, wziął udział w 3 korowodach w ponad 100 kompletach strojów ludowych. Koncerty Mystkowian oklaskiwało klikanaście tysięcy Meksykanów. Kilka raz ich występy zakończyły się owacjami na stojąco co na długo pozostanie w pamięci uczestników wyjazdu.

Tomatlán

Otwarcie festiwalu miało miejsce w niesamowicie klimatycznym Tomatlan. Sceneria miasteczka, tj. konie, byki, rodeo, walki kogutów oraz ubiór mieszkańców sprawiał, że Mystkowianie czuli się njak na Dzikim Zachodzie. Zespół z Mystkowa odwiedził miejscowość dwukrotnie – podczas korowodu oraz godzinnego koncertu, który 3 maja został poprzedzony odśpiewaniem polskiego hymnu. Tomatlan zszokował egzotyką, wyjątkową gościnnością oraz niesamowitą zabawą z mieszkańcami podczas meksykańskiej fiesty. Zespół odwiedził również szkołę, której uczniowie przygotowali degustację meksykańskiego jedzenia, kokosów oraz liczne zabawy i tańce. Nikt nie chciał wracać….

Puerto Vallarta!

Główne miasto festiwalu zachwycało – Oceanem, roślinnością, kolorami oraz widokami. Mystkowianie mieli wielki zaszczyt wziąć udział w Wielkiej Paradzie na Malecon, zatańczyć we wspaniałym amfiteatrze nad brzegiem Oceanu Spokojnego, zaprezentować się przed publicznością w Teatro Puerto Vallarta podczas Gali Folkloru oraz wspólnie z innymi grupami zaśpiewać „Barkę” w  zjawiskowej Bazylice Matki Bożej z Guadelupy. W wolnym czasie Zespół zwiedzał okolicę, wieżę widokową, z której rozpościerał się wspaniały widok na zatokę Bahia de Banderas, odwiedzał lokalne tragi, sklepiki oraz restauracje. Nie mogło się również obejść bez plażowania na egzotycznych plażach oraz snorkowania. Warto tutaj wspomnieć, że produkcja słynnego na całym świecie alkoholu rozpoczęła się właśnie w stanie Jalisco, w oddalonej o niespełna 150 km od Puerto Vallarta miejscowości Tequila.

Mystkowanie odwiedzili również malowniczą Macota i El Tuito, w których również koncertowali.

Publiczność zachwycała sądeckim krakowiakiem, bogactwem i różnorodnością strojów oraz lachowską muzyką. Każde miejsce urzekło Mystkowian gościnnością oraz serdecznością, o której nigdy nie zapomną.

Festival Vallarta Azteca del Folclor Internacional (który odbywa się pod patronatem CIOFF) organizowany jest przez Zespół Vallarta Azteca, z którym Mystkowianie zaprzyjaźnili się na ubiegłorocznej VI World CIOFF Folkloriada. Dyrektorem Zespołu oraz Festiwalu jest Antonio Salcedo, który zaprosił do Meksyku Zespół z Sądecczyzny. Dwutygodniowe tournée zakończyło się wielkim sukcesem – zaprezentowany przez Zespół z Mystkowa program artystyczny, który ukazywał folklor Lachów Sądeckich z centralnej części regionu, pogranicza lachowsko-pogórzańskiego oraz Pogórzan zawojował festiwal, czego dowodem były wiwatujące tłumy na koncertach, korowodach, rekomendacja od dyrektora festiwalu oraz zaproszenie na przyszłoroczne tournée – tym razem w PERU w ramach La Nueva Semilla. Zespół od strony etnograficznej i choreograficznej przygotował Patryk Rutkowski. Kierownikiem Zespołu jest Benedykt Poręba oraz Kamil Wiatr.

 

Partnerem Głównym wyjazdu była Małopolska.

Patronatem Honorowym wyjazd Mystkowian do Meksyku objął Ambasador Polski w Meksyku oraz Starosta Nowosądecki. Wsparcia finansowego Zespołowi udzielił Wójt Gminy Kamionka Wielka.

W tym roku Zespół z Mystkowa wystąpi jeszcze na festiwalach w Myślenicach, Chorwacji, Słowacji oraz Niemczech.

Zespół z Mystkowa co tydzień spotyka się na próbach w Domu Ludowym na Mystkowie w każdy piątek o godz. 20:00. Obecnie zaprasza wszystkich mężczyzn od 16 roku życia do swoich szeregów 😊

 

Fot. FESTIVA