Lekcja patriotyzmu z nutą artyzmu i współzawodnictwa

Dla nas po Bogu największa miłość to Polska! (…)

będziemy żądali, abyśmy mogli żyć przede wszystkim duchem, dziejami, kulturą i mową naszej polskiej ziemi, wypracowanej przez wieki życiem naszych praojców.

Słowa te należą do księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia, stanowią motto konkursu poezji, a jednocześnie wskazują na wielką potrzebę wołania o szacunek dla dziejów narodowych, dla trudów pokoleń, które minęły, w walce o wolność ojczyzny. Ich praca i ofiarne poświęcenie dało taki rezultat, że obecnie jesteśmy.

Niemalże w przededniu Święta Niepodległości – 8 listopada br. – Konkurs Polskiej Poezji oraz Pieśni Patriotycznej stał się okazją, aby  przypomnieć młodemu pokoleniu
o przeszłości i niezwykłym bohaterstwie, poświęceniu tych, którzy przelewali krew, aby Polska nie zginęła. I młodzież wypełniła obowiązek szacunku dla przeszłości – manifestowała swoją polskość oraz dzieliła się wrażliwością i artystycznymi umiejętnościami. Lekcja patriotyzmu, jakże inna i wyjątkowa! Mamy powody do zadowolenia, a nawet dumy
i satysfakcji! A wszystko to za sprawą 43 uczniów, którzy pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie do udziału w konkursie patriotycznym, reprezentując każdą ze szkół naszej gminy. Konkurs ma wymiar artystyczny, a rozgrywa się w dwóch dopełniających się kategoriach – poezji oraz pieśni. Nasza lekcja nie odbyłaby się bez spiritus movens – „ducha sprawczego”, osoby, która jest siłą napędową i duszą całego przedsięwzięcia, czyli pani Renaty Ślipek.

Dla przypomnienia, konkursy te organizowane są przez Szkołę Podstawową nr 1
w Kamionce Wielkiej wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Kamionce Wielkiej.

Jest nam niezmiernie miło, że patronat honorowy nad konkursem sprawuje Wójt Gminy Kamionka Wielka Pan Andrzej Stanek. A, że nasza lekcja miała charakter konkursu, tak więc towarzyszyła nam pełna profesjonalizmu, ale i kolorytu, komisja artystyczna. I tak, prezentujących się w poezji oceniała komisja w składzie:

Elwira Michalska – aktorka, reżyserka sztuk teatralnych i oddany młodzieży animator kultury 

Maria Kiełbasa  – pomysłodawca i wieloletni organizator tegoż konkursu, polonistka nie tylko z zawodu, ale również z zamiłowania;

Aleksandra Surma –  absolwentka Naszej Szkoły – zafascynowana teatrem i grą aktorską, spełniająca swoje pasje w Teatrze Sceny M przy Miejskim Ośrodku Kultury. Na razie amatorsko, ale kto wie?

Natomiast umiejętności wokalne oceniali:

st. chor. szt. SG Wacław Wacławiak; tamburmajor  oraz wokalista, a także Zastępca Naczelnika w Orkiestrze Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

Anna Ziobrowska – na co dzień Dyrektor Biblioteki Publicznej w Kamionce Wielkiej, animator życia kulturalnego w naszym gminnym środowisku, Gospodarz części wokalnej  konkursu.

Oliwia Ślipek – absolwenta SP nr 1 w Kamionce – uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu; laureatka wielu konkursów wokalnych ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych; wokalistka szkolnego chóru Scherzo sądeckiej Jedynki – przez życie krocząca śpiewająco!

W XVII Gminnym Konkursie Polskiej Poezji Patriotycznej laureatami zostali:

  1. Miejsce Zuzanna Basiaga ze Szkoły Podstawowej w Jamnicy oraz Zuzanna Kiełbasa Szkoła Podstawowa nr 1 w Kamionce Wielkiej;
  2. Miejsca nie przyznano;
  3. Miejsce Sebastian Michalik ze Szkoły Podstawowej w Boguszy;

Przyznano również 2 wyróżnienia, dla Amelii Kocemby ze Szkoły Podstawowej nr 2
w Kamionce Wielkiej oraz Julii Zaczyk uczennicy Szkoły Podstawowej w Królowej Górnej

W XVI Konkursie Polskiej Pieśni Patriotycznej komisja artystyczna przyznała:

  1. Miejsce Faustynie Siedlarz ze Szkoły Podstawowej w Boguszy oraz Antoniemu Popieli ze Szkoły Podstawowej nr 1;
  2. Miejsce Patrycji Jarosz ze Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej oraz Zuzannie Mruk uczennicy Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamionce Wielkiej;
  3. Miejsce Zuzannie Kogut ze Szkoły Podstawowej w Mszalnicy.

           Jaka będzie przyszłość? W dużej mierze zależeć to będzie od nas i od młodego pokolenia, które teraz wychowujemy i kształtujemy. Warto myśleć o tym na co dzień.
„Lekcję” zakończono dobrymi życzeniami za jedną z Polek Urszulą Kuzińską, życzeniami dla Polski, ale i tym samym dla nas samych:

„Droga Polsko,

Życzę Ci żeby nikt już nigdy nie burzył Twoich mostów i miast

Żebyśmy mogli u Ciebie mieszkać bez poświęceń życia i godności

Żeby Twoich ludzi zawsze było stać na utrzymanie i na przyjemności

Żeby Twoi przedstawiciele godnie reprezentowali Cię za granicą

Życzę Ci zielonych lasów i czystych rzek

Żeby dobrze się Tobą oddychało

Żebyśmy mogli kochać Cię miłością wzajemną i szczęśliwą Żeby na całym świecie pięknie opowiadał o Tobie język polski”.

Katarzyna Popiela

Zdjęcia