A A A
  • Slider 1
  • Slider 2
  • Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5
  • URZĄD GMINY KAMIONKA WIELKA INFORMUJE, IŻ OD 16.03.2020 DO ODWOŁANIA WYŁĄCZA SIĘ OBSŁUGĘ INTERESANTÓW W URZĘDZIE. WYKONYWANIE ZADAŃ PRZEZ URZĄD GMINY SPROWADZA SIĘ DO OBSŁUGI INTERESANTÓW W FORMIE ELEKTRONICZNEJ I TELEFONICZNEJ | gmina@kamionkawielka.pl | (18) 445-60-17 | FAX: wew. 44

ŻOŁNIERZ OT DRUKUJE PRZYŁBICE 3DPiątek, 03 kwietnia 2020

Żołnierz 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (11 MBOT) wraz z grupą pasjonatów drukują w formacie 3D przyłbice medyczne dla potrzeb placówek medycznych. Grupa się powiększa, poszukają kolejnych drukarek 3D i materiału do produkcji.

 

         „Wraz z pierwszymi przypadkami koronawirusa pojawiły się sygnały o potrzebie  doposażenia placówek medycznych w sprzęt ochrony osobistej, w tym przyłbic medycznych, które stanowią zabezpieczenie dla ratownika lub lekarza, a jednocześnie pozwalają na swobodny kontakt z pacjentem” – mówi st. szer. Łukasz Wiśniowski, żołnierz 111 batalionu lekkiej piechoty (111 blp)
w Krakowie.

         Z tym problemem postanowiły zmierzyć się osoby dysponujące nowoczesną technologią druku 3D. To pasjonaci, którzy testują możliwości nowoczesnych form wydruku w domowym zaciszu.

         „W chwili obecnej zawiązują się w grupy, by wspólnie pomóc swoim regionalnym szpitalom, zakładom opieki zdrowotnej oraz tym, którzy mają styczność z osobami objętymi kwarantanną, w tym żołnierzom Obrony Terytorialnej” – dodaje żołnierz 111 blp.

         Akcja wydruku przyłbic została zaimportowana z Czech. Tam pojawiły się pierwsze wpisy na branżowych blogach, pokazujące jak w domowych warunkach stworzyć przyłbicę, używając technologii wydruku 3D. Stamtąd wyszły pierwsze opracowane projekty, udostępnione nieodpłatnie, a stanowiące doskonałą bazę dla każdego „drukującego”.        

         Z inicjatywy społeczności drukarzy oraz żołnierza OT zawiązała się grupa adaptująca rozwiązania z czeskiego rynku o nazwie „Przyłbica w koronie”. Dziś jej fanpage na „Facebooku” zrzesza ponad tysiąc osób, a w sieci powstało już wiele grup regionalnych badających zapotrzebowanie i reagujących na braki w wyposażeniu. Obecnie wysondowano, że potrzeba ponad 4500 sztuk przyłbic. Do grupy piszą i dzwonią osoby chcące pomóc swoim placówkom w miejscu zamieszkania. Ta liczba cały czas rośnie. Przez okres trwania akcji wydrukowano i rozdysponowano blisko 700 sztuk. Ilość osób drukujących w grupie „Przyłbica w koronie” przekroczyła 100 chętnych, a sprzętu drukującego niemal 150 sztuk.

         W akcję angażują się prywatne firmy. Między innymi Agencja Reklamowa „SOLARA”, która wycina szybki plastikowe z materiału PET; firma Fiberlogy, która przekazała 70 kg filamentu - materiału potrzebnego do druku. Krakowskie AGH oraz Tarnowskie PWSZ udostępniło swój sprzęt drukarski. Wszyscy działają pro bono.

Grupa „Przyłbica w koronie” obecnie pracuje nad dostawą sprzętu
do placówek w całym kraju w tym w Tarnowie, Bochni i Dąbrowie Tarnowskiej. Organizowana jest właśnie kolejna społeczność osób, której celem jest zaopatrzenie lokalnych szpitali w przyłbice.

         Hasłem „Możesz pomóc dziś. Kto wie, czy jutro medycy nie będą musieli pomóc Tobie” wolontariusze próbują zwrócić uwagę, że problem dotyczy wszystkich tu i teraz, a rozwiązaniem jest wzajemna pomoc.

         Akcję można obserwować w mediach społecznościowych. Utworzony został dla niej również hasztag #przylbicawkoronie.

         Kontakt z Koordynatorem na okręg tarnowski - LWISNIOW@gmail.com.

 

mjr Bartosz KUBAL

Oficer Prasowy

11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

www: www.terytorialsi.mil.pl

FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej

TT: @terytorialsi

“Zawsze gotowi, zawsze blisko!”

GALERIA