A A A
  • Slider 1
  • Slider 2
  • Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5
  • 1.09.2020 - 30.11.2020 TRWA POWSZECHNY SPIS ROLNY 2020

„Mszalniczanie” w nowych strojachPiątek, 04 września 2020

Działający od niemal czterdziestu lat ambasador kultury naszej gminy, wielokrotnie nagradzany na różnego typu konkursach folklorystycznych – Zespół Regionalny „Mszalniczanie” wzbogacił się o nowe stroje. Aplikację na ich zakup przygotowali pracownicy Urzędu Gminy Kamionka Wielka przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury. Środki przekazane na konto GOK pochodzą z Narodowego Centrum Kultury z programu „EtnoPolska 2020”.

 

Projekt ma na celu kultywowanie i promocję tradycji regionalnych oraz folkloru, w naszym, kamionczańskim przypadku, jednego z atrakcyjniejszych kulturowo w Polsce regionów etnograficznych Lachów Sądeckich i Pogórza.

 

Mszalniczanie prezentują folklor swojego regionu w formie autentycznej: pieśni, tańce i muzyka są widowiskiem będącym rekonstrukcją obrzędów z tego terenu.

 

Zakup nowych strojów ma dla zespołu szczególne znaczenie w kontekście nie tylko występów tak w kraju, jak i poza jego granicami, ale również przygotowań do przyszłorocznych obchodów 40-lecia. Zespół założony został
w 1981 r. przez Stanisława Kunickiego i Kazimierza Ogorzałka.

 

Nowe stroje kosztowały ponad 41 tys. zł, a dofinansowanie z programu „EtnoPolska 2020” wyniosło 38 tys. zł.

 

Wójt gminy Kamionka Wielka Andrzej Stanek z satysfakcją przekazał nowe stroje zespołowi życząc dalszych sukcesów i kolejnych nagród. W spotkaniu uczestniczył dyrektor GOK Kazimierz Ogorzałek oraz przedstawiciele zespołu
z kierownikiem Czesławem Majewskim.

GALERIA