Przejdź do treści

ENERGIA Z BIOMASY - X ETAP KONKURSU

Treść

Obierki, zepsute owoce, trawa, odchody, gałęzie... Czy mogą mieć ze sobą coś wspólnego? W pierwszej chwili raczej każdy odpowie, że nic. Jednak Królewscy Poszukiwacze zapewne udzielą odpowiedzi twierdzącej – BIOMASA.  

Tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych uczniowie zmierzyli się z wyzwaniami programu „Być jak Ignacy” , wykonując doświadczenie, na podstawie którego uzyskali naturalne barwniki z owoców i warzyw świetnie nadające się do farbowania koszulek metodą diy.  Z biomasy można uzyskać także energię za pomocą różnych metod, a produkty fermentacji, spalania i tłoczenia biomasy mają szerokie zastosowanie – nie tylko w energetyce.

Największą frajdę  uczniom sprawiło przeprowadzenie doświadczenia, którego celem było zaobserwowanie procesu fermentacji beztlenowej z biomasy, którą należało wcześniej przygotować z następujących produktów: skórka pomarańczy, jagoda, cebula, jabłko. Za pomocą blendera uzyskiwali „papkę” z tych produktów, a następnie umieszczali w butelkach, na które na koniec założono baloniki i zaizolowano taśmą izolacyjną. Po przybyciu z ferii obserwowali efekty doświadczenia, wysuwali wnioski i porównywali je ze swoimi przewidywaniami.

https://spkrolowapolska.kamionkawielka.pl/pl/1326/6992/energia-biomasy-x-etap-konkursu.html