Przejdź do treści

Energia wiatrowa

Treść

Energia wiatrowa - zadanie projektowe "Być jak Ignacy"

W ramach działalności koła naukowego z Królowej Górnej- „Robociki Fotowoltaiki”, uczniowie zgłębili tajniki budowy oraz funkcjonowania turbin wiatrowych i anemometru – urządzenia do mierzenia prędkości wiatru. Zdobytą wiedzę poszerzyli o informacje na temat lokalizacji farm wiatrowych w Polsce, które są korzystne ze względu na warunki klimatyczne, a także o metodach magazynowania energii generowanej przez wiatr. Poznali również kryteria dotyczące minimalnej prędkości wiatru niezbędnej do uruchomienia elektrowni wiatrowej.

Zajęcia w kole koncentrowały się na analizie materiałów edukacyjnych i tworzeniu notatek. Wszystko to odbywało się po wspólnym obejrzeniu filmu edukacyjnego o energii wiatrowej. Uczestnicy mieli również okazję do nauki przez praktykę – wykorzystując różnorodne materiały, zbudowali modele wiatraków, co pozwoliło im lepiej zrozumieć ich działanie.

Podsumowaniem zajęć była konkluzja, że energia kinetyczna wiatru, wykorzystywana przez turbiny wiatrowe, jest efektywnie przekształcana w energię elektryczną.