Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Kamionka Wielka
Treść
Gmina Kamionka Wielka realizuje projekt pn. „Wdrażanie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Kamionka Wielka” w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027”.
Całkowity koszt realizacji projektu wynosi: 587 858.00 zł
Przyznane dofinansowanie: 499 679,30 zł
Jaki jest cel projektu?
Celem projektu jest realizacja założeń Programu Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego poprzez utworzenie punktu obsługi mieszkańców oraz zatrudnienie Ekodoradcy, który będzie udzielał porad i wsparcia mieszkańcom w zakresie ochrony powietrza oraz podniesienie świadomości mieszkańców i przedstawienie korzyści wynikających z wykorzystania OZE i poprawy efektywności energetycznej co ograniczy negatywny wpływ na zmiany klimatu i zredukuje emisję CO2.
Kto będzie odbiorcą projektu?
Każdy mieszkaniec naszej gminy może skorzystać z pomocy świadczonej przez Ekodoradcę. Odbiorcami projektu będą zarówno osoby dorosłe zamieszkujące gminę Kamionka Wielka, jak również dzieci i młodzież.
Działania edukacyjno-informacyjne skierowane będą również do grup opiniotwórczych w naszej gminie, w tym władz lokalnych oraz administracji gminnej.
Realizacja projektu na terenie gminy Kamionka Wielka będzie się odbywała w latach 2024-2027.
Realizacja projektu obejmuje zadania w zakresie:
- Zatrudnienia Ekodoradcy, który prowadzi działania doradcze i informacyjno-edukacyjne w zakresie OZE, efektywności energetycznej, źródeł ogrzewania, dostępnych programów dofinansowania oraz uchwały antysmogowej.
- Wyposażenia stacjonarnego punktu obsługi mieszkańców, w ramach tego zadania zakupiono oznaczenie punktu oraz sprzęt komputerowy niezbędny do pracy w punkcie.
- Prowadzenia działań edukacyjno-informacyjnych w zakresie ochrony klimatu, powietrza, uchwał antysmogowych dedykowanych dla każdej grupy społecznej, w tym dla dzieci, młodzieży, urzędów, instytucji kultury, władz lokalnych oraz administracji gminnej. Celem jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród różnych grup społecznych zamieszkujących i zlokalizowanych na terenie naszej Gminy. Odbywać się to będzie poprzez organizowanie spotkań/wydarzeń edukacyjno-informacyjnych oraz dystrybucję ulotek i materiałów informacyjnych m.in. na temat korzyści płynących z wymiany ogrzewania i termomodernizacji budynku, a także zanieczyszczeń powietrza i jego skutków.
- Przygotowania gminnej strategii transformacji energetycznej, w celu określenia planu redukcji emisji wymagań wynikających z programu ochrony powietrza oraz polityki energetyczno-klimatycznej.
Cel główny projektu:
Głównym celem projektu jest wsparcie gminy w transformacji energetycznej oraz wdrażaniu Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, który dotyczy ograniczenia emisji i zmniejszenia stężeń: pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, benzo(a)pirenu oraz dwutlenku azotu czy dwutlenku węgla. Podjęte działania wpłyną na ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i tym samym na poprawę jego jakości.
Realizacja zadań projektu stanowi jednocześnie realizację działań naprawczych wskazanych w Programie ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Projekt pozwoli również na realizację polityki energetyczno — klimatycznej.
Cele szczegółowe projektu:
Podniesienie świadomości mieszkańców gminy Kamionka Wielka w zakresie zagrożeń zdrowotnych związanych z zanieczyszczeniem środowiska, ale również korzyściami wynikającymi z wykorzystania czystych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej. W ramach projektu wskazywane będą korzyści wynikające z wymiany nieefektywnych kotłów węglowych, takich jak poprawa zdrowia, wygoda, oszczędność oraz promocja miasta i innowacje. Poprawa świadomości mieszkańców w zakresie eksploatacji kotłów, wykorzystania OZE, ochrony środowiska w tym ochrony powietrza oraz możliwości skorzystania z dostępnych dofinansowań poprzez organizację kampanii edukacyjnych, spotkań _oraz _wykorzystanie dostępnych materiałów informacyjnych.
Wpływ projektu na osiągnięcie celów programów strategicznych, w tym FEM 2021-2027:
Projekt związany z zatrudnieniem ekodoradcy w gminie, który ma na celu poprawę jakości powietrza, zwiększenie wykorzystania OZE, poprawę efektywności energetycznej będzie miał pozytywny wpływ na osiągnięcie celów programów strategicznych, w tym ujętych zarówno w np. Europejskim Zielonym Ładzie i w strategii FEM 2021-2027. Projekt koresponduje z założeniami m.in. Europejskiego Zielonego Ładu, strategii „Zero Zanieczyszczeń“ realizując szereg kluczowych działań zgodnych z celami strategii Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Skupia się on na koordynacji i wdrażaniu strategii ochrony powietrza, zgodnie z Programem ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Współpraca z tym programem wpisuje się w europejskie priorytety, stawiając na ograniczenie zanieczyszczeń i promowanie zdrowszej jakości powietrza. Działania informacyjno-edukacyjne projektu mają na celu aktywizację społeczności lokalnej oraz podniesienie świadomości na temat ochrony środowiska i efektywnego wykorzystania energii. To kluczowe aspekty, które kładą nacisk na edukację ekologiczną i zaangażowanie obywateli w walkę z zanieczyszczeniami oraz ze zmianami klimatu. Ponadto, świadczenie pomocy osobom dotkniętym ubóstwem energetycznym w uzyskaniu dofinansowania na inwestycje w efektywność energetyczną i edukacja w zakresie oszczędności energii, wspiera cele dotyczące walki z ubóstwem energetycznym i zapewnienia sprawiedliwego dostępu do zasobów energetycznych.
Efekt projektu:
Stworzenie punktu doradczego pozwoli mieszkańcom właściwie dostosować się obowiązujących przepisów dotyczących ochrony powietrza i zapewni płynne przejście transformacji energetycznej indywidualnych gospodarstw domowych zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Wpłynie to na poprawę jakości życia i środowiska. Mieszkańcy dzięki wsparciu ekodoradcy podniosą świadomość ekologiczną, będą mieli możliwość skorzystania z programów finansowych i dotacji, które pomogą w modernizacji systemów grzewczych oraz poprawę efektywności energetycznej budynków. To bezpośrednio przyczyni się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko i jakość powietrza w regionie. Wsparciem objęci będą również osoby niskiego statusu materialnego gdyż efektem projektu jest przeciwdziałanie ubóstwu energetycznemu poprzez analizy, monitorowanie i świadczenie pomocy tym mieszkańcom. Efekty będą również zauważalne w szkołach przedszkolach, urzędach i centrach kultury. Prowadzone przez ekodoradcę działania edukacyjne i informacyjne zwiększą świadomość ekologiczną wśród pracowników i gości tych instytucji. Opracowana i wdrożona strategia transformacji energetycznej przygotowana w ramach projektu wpłynie na działania podejmowane przez władze lokalne i administrację gminną wyznaczając właściwą ścieżkę rozwoju.
Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-17.00 w poniedziałki i 7.30-15.30 od wtorku do piątku w Urzędzie Gminy Kamionka Wielka.
Szczegóły dotyczące projektu: LINK