Przejdź do treści

Energia słoneczna

Treść

Energia słoneczna - zadanie projektowe "Być jak Ignacy"

Wraz z początkiem nowego roku kalendarzowego, grupa „Robociki Fotowoltaiki” podjęła kolejne wyzwania w konkursie „Być jak Ignacy”. Mimo, że za oknem panowały mroźne temperatury sięgające -20 stopni Celsjusza, członkowie koła naukowego z SP w Królowej Górnej z zapałem zgłębiali temat energii słonecznej i FOTOWOLTAIKI. Poznali oni praktyczne sposoby wykorzystania energii słonecznej, w tym zasady działania paneli fotowoltaicznych, i przeprowadzili szereg doświadczeń. Jedno z nich pokazało, że woda w szklankach, umieszczonych na czarnej kartce i w foliowej torebce, nagrzewa się szybciej niż woda w szklance na białej kartce.

Uczniowie stworzyli również modele słonecznych mikrofalówek, które testowali w różnorodnych warunkach, by ostatecznie wyłonić najbardziej efektywny projekt.

Podsumowaniem ich działań było opracowanie reklamy promującej fotowoltaikę oraz przygotowanie edukacyjnej gazetki ściennej, która miała na celu zwiększenie świadomości na temat możliwości wykorzystania energii słonecznej.