Przejdź do treści

Sadzimy drzewa i walczymy o czyste powietrze

Sadzimy drzewa i walczymy o czyste powietrze

Treść

Z okazji Dnia Ziemi Gmina Kamionka Wielka zorganizowała akcję ,,Sadzimy drzewa i walczymy o czyste powietrze”. Podczas zorganizowanego wydarzenia na skwerku w centrum Kamionki Wielkiej zostało posadzonych kilkanaście drzew liściastych. W akcji uczestniczyły dzieci z Przedszkola Publicznego
w Kamionce Wielkiej, które wraz z Panem Wójtem oraz gminnym Ekodoradcą dokonały nasadzeń. Podczas wydarzenia zwrócono uwagę, że drzewa to nasi najwięksi sprzymierzeńcy w walce o czyste powietrze. Celem akcji był wzrost świadomości najmłodszych mieszkańców gminy. Sadzenie i ochrona drzew to bardzo skuteczny sposób na oczyszczanie powietrza. Drzewa pochłaniają dwutlenek węgla, produkują tlen oraz neutralizują substancje toksyczne w postaci dwutlenku siarki i metali ciężkich. W ciągu jednej doby człowiek w zależności od podejmowanej aktywności fizycznej potrzebuje od 60 do 200g tlenu. To zapotrzebowanie jest w stanie pokryć jedno dorodne drzewo.
W ciągu okresu wegetacyjnego z 1 m2 powierzchni liściowej drzew i krzewów do powietrza trafia od 0,5 do ponad 1 kg czystego tlenu. Do drzew dostarczających największe ilości tlenu należą: buk, klon, robinia akacjowa, wierzba, dąb, lipa i jesion. Drzewa wytwarzają korzystny mikroklimat dla człowieka. Pomagają zwalczać wysoką temperaturę i zanieczyszczenie powietrza. W okresie letnim kiedy ściany budynków i ulice łatwo się nagrzewają od słońca wilgotność powietrza ulega zmniejszeniu, a nasze samopoczucie - pogarsza się. Drzewa pomagają utrzymywać równowagę wilgotności, gdyż pobraną z ziemi wodę wprowadzają przez transpirację do powietrza. Dorosłe drzewo jest w stanie w ciągu sezonu wegetacyjnego wprowadzić do atmosfery kilkaset litrów wody. Gałęzie i liście drzew zatrzymują zanieczyszczenia pyłowe znajdujące się w powietrzu przez co oczyszczają je mechanicznie.

Wszyscy powinniśmy sadzić nowe drzewa i zapobiegać nieuzasadnionej wycince. Podejmując tego typu działania, pomagamy nie tylko przyrodzie, ale też sobie i przyszłym pokoleniom.

 

Przemysław Lebda