Przejdź do treści

PASMO SUKCESÓW MYSTKOWIAN

PASMO SUKCESÓW MYSTKOWIAN

Treść

 Kończący się miesiąc na długo zostanie zapamiętany przez członków Zespołu Regionalnego Mystkowianie z Mystkowa. Debiutując na wyjątkowej, jubileuszowej 50 edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Zespół został doceniony przez międzynarodowe jury Brązową Ciupagą. Co więcej, kilka dni wcześniej Mystkowianie zdobyli Główną Nagrodę węgierskiego Festiwalu Sárvári Nemzetközi Folklórnapok.

            Brązowa Ciupaga to z pewnością najcenniejsza nagroda w dotychczasowej działalności artystycznej Mystkowian. To trofeum prestiżowej i uznanej, nie tylko w kraju, ale i za granicą imprezy folklorystycznej. Na zakopiański konkurs Mystkowianie trafili dzięki swojemu udanemu występowi na  Festiwalu Górali Polskich  w Żywcu. Jak widać swoją eliminację doskonale wykorzystał, a prezentując tradycje Poniedziałku Wielkanocnego w Mystkowie oraz przyśpiewki i tańce Lachów Sądeckich z pogranicza lachowsko-pogórzańskiego zdobył uznanie jury i otrzymał brązową ciupagę zakopiańskiej imprezy, spośród 7 zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnej.

To nie jedyna festiwalowa nagroda dla Zespołu z Mystkowa. Mystkowianie otrzymali również Nagrodę Publiczności dla Najlepszego Zespołu Góralskiego Świata, a 17- letnia Dominika Szołdrowska otrzymała tytuł Najpiękniejszej Góralki Świata. W kategorii Najświarniejszy Góral znakomite III miejsce zdobył również Mystkowiok- Kamil Grybel.

Od 14 do 20 sierpnia Mystkowianie występowali na węgierskim festiwalu Sárvári Nemzetközi Folklórnapok. Wśród Zespołów z Hiszpanii, Francjii, Rumunii, Boliwii, Gruzjii, Węgier oraz Tajwanu to właśnie Zespół z Mystkowa okazał się być najlepszym, a organizatorzy postanowili mu przyznać Główną Nagrodę Festiwalu. Mystkowianie obok licznych występów, m.in.: w Sárvár, Mersevát, Zalaszentgrót, odpoczywali w SPA, plażowali nad Balatonem, oglądali węgierskie zamczyska oraz odwiedzali węgierskie winnice próbując lokalnych trunków.

Zespól Regionalny Mystkowianie powstał w 2014 roku. Działa przy Wiejskim Domu Kultury w Mystkowie pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej oraz Stowarzyszenia Mystkowianie. Kierownikiem zespołu jest Benedykt Poręba, choreografem Patryk Rutkowski. Próby odbywają się w każdy wtorek i czwartek o godzinie dwudziestej. Warto przyjść!