Przejdź do treści

Dziś ruszył Narodowy Spis Powszechny

Dziś ruszył Narodowy Spis Powszechny

Treść

W czwartek o północy w całej Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Uczestnictwo w spisie jest obowiązkowe, ale udział w nim jest łatwy i nie wymaga wychodzenia z domu, ponieważ samospisu można dokonać przez internet, choć to niejedyna opcja. Jeśli ze względu na wiek czy stan zdrowia ktoś nie umie tego zrobić, pomogą - osobiście lub telefonicznie - rachmistrzowie.

Spisowi podlegają "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania". Podlegają mu także "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami".

 

Podstawową formą jest samospis w formule online. Można go dokonać bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej. Dostępne są tam formularze w kilku językach. Takie rozwiązanie jest bezpieczne i wygodne nie tylko ze względu na pandemię, ale również wygodę wypełniania takiego formularza - spisu można dokonać o dowolnej godzinie przez siedem dni w tygodniu.

Link do strony spisowej znajduje się poniżej:

https://spis.gov.pl