Przejdź do treści

Wakacyjne sukcesy Mystkowian

Wakacyjne sukcesy Mystkowian

Treść

Zespół Regionalny Mystkowianie po wielkim sukcesie, jakim było reprezentowanie naszego kraju podczas VI CIOFF World Folkloriada w rosyjskiej Baszkirii udał się na dwa kolejne festiwale: 58 Tydzień Kultury Beskidzkiej oraz 46 edycję Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Pieśni Gór” w rumuńskim Sibiu. To kolejne wydarzenia, które na długo zostaną w pamięciach Zespołu z Mystkowa.

Od 29 lipca do 1 sierpnia Zespół Regionalny Mystkowianie prezentował się na scenach 58 Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Mystkowianie zatańczyli na scenach w Oświęcimiu, Wiśle oraz Bielsku-Białej. Zespół zaprezentował się w kilku odsłonach: tańce Mieszczan Ziemi Sądeckiej, Lachów Sądeckich z pogranicza lachowsko – pogórzańskiego oraz z centralnej części regionu, tańce Pogórzan oraz grupy starostów. Podczas pobytu Zespół spędzał czas wolny nad Jeziorem Żywieckim oraz wspaniałej integracji m.in. z Studenckim Zespołem Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „POŁONONY” oraz Zespołem Pieśni i Tańca „Ziemia Żywiecka”. Nowe znajomości mają zaowocować wspólnym koncertem kolęd. Na długo w pamięci pozostanie potańcówka z Zespołem Regionalnym Istebna oraz owacja na stojąca wiślańskiej publiczności po zatańczeniu programu prezentowanego w Baszkirii. Wielkie gratulacje Zespół kieruje do wszystkich nagrodzonych, ale te szczególne dla przygrywającej nam w tym roku Kapela Cacani, która zdobyła Złote Żywieckie Serce. Na odpoczynek nie było dużo czasu…

Od 4 do 8 sierpnia Zespół udał się na prestiżowy Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „CanteceleMuntilor” w rumuńskim Sibiu. Przez kilka dni Zespół zwiedzał Zamek w Branie (słynny zamek Drakuli), piękne i klimatyczne miasto Sybin, niesamowity skansen Astra Museum of TraditionalFolkCivilization, podziwiał widoki Transylwanii. Całość wyjazdu zakończyła się wielkim sukcesem w postaci nagrody GRAND PRIX. Obok 8 zespołów rumuńskich, prezentowały się również Zespoły z Serbii, Mołdawii oraz Bułgarii.

Przypominamy, że próby Zespołu Regionalnego Mystkowianie odbywają się w każdy czwartek o godz. 20:00 w budynku SP w Mystkowie. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do wspólnej przygody z lachowskim tańcem, muzyką i śpiewem.

Zdjęcia: Paulina Szczepaniak oraz Wojciech Korpusik