Przejdź do treści

PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ …Z KORONĄ SĄDECKĄ!

PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ …Z KORONĄ SĄDECKĄ!

Treść

W dniach od 19 do 22 sierpnia 2021 r. Lokalna Grupa Działania „KORONA SĄDECKA” zorganizowała cykl imprez kulturowo-rekreacyjnych na terenie gminy Chełmiec, Grybów, Kamionka Wielka oraz Miasta Grybów. Ich ideą była popularyzacja aktywnego wypoczynku, w tym turystyki rowerowej oraz pogłębianie wiedzy o pięknie naszego regionu. Wydarzenia okazały się świetną propozycją wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców i turystów oraz dały wszystkim możliwość integracji, której tak brakowało w ostatnim czasie.

 

 „Szukałem Was, też wy mnie znaleźliście” – ta myśl przewodnia św. Jana Pawła II towarzyszyła nam na Czarnej Kępicy w Kamionce Wielkiej. Panel dyskusyjny poświęcony młodzieży i rodzinie w nauczaniu Papieża Polaka, wzruszający koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej z Mystkowa i zaproszonych gości, agapa przy ognisku współtworzona przez KGW Mystków i KGW Mszalnica oraz kapelę zespołu Mystkowianie i zaprzyjaźnionego kapelana, papieskie kremówki a na zakończenie Apel Jasnogórski stanowiły niezapomniane przeżycie duchowe dla zgromadzonych licznie mieszkańców i turystów.

 

Kolejny dzień upłynął nam pod znakiem pasji mieszkańców Korony Sądeckiej, prezentowanych w Parku Miejskim w Grybowie. A wszystko zaczęło się paradą strojów lachowskich i pogórzańskich z udziałem Orkiestry Dętej OSP Florynka, Dziecięcego Zespołu regionalnego Pogórzańskie Dzieci z Kąclowej, Zespołu folklorystycznego Echo Jaworza, KGW Siołkowa oraz KGW Biała Wyżna. Piękno folkloru lachowsko-pogórzańskiego, pokazy i opowieści o pasjach mieszkańców w wykonaniu Pana Krzysztofa Bochenka z Siołkowej,  Pana Stanisława Szambelana z Krużlowej Niżnej oraz Stowarzyszenia Saga z Grybowa, smakołyki kuchni regionalnej przygotowane przez KGW Siołkowa i KGW Biała Wyżna oraz moc muzycznych i ruchowych atrakcji dla dzieci i młodzieży, sprawiły, że był to wyjątkowo udany dzień.

 

Trzecią z kolei propozycją była Aktywna Biesiada w Koronie Sądeckiej, zorganizowana przy Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej. To urokliwe miejsce samo w sobie stanowi perłę turystyczną naszego obszaru a zapewnione przez Lokalną Grupę Działania atrakcje przyciągnęły w szczególności rodziny z dziećmi. Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład oraz instruktaż zjazdów nartorolkami, prowadzony przez Panią Marcelinę Marcisz-Niemczycką, polską biegaczkę narciarstwa i instruktora narciarstwa biegowego. Niemniej atrakcyjny okazał się park linowy z tyrolką, zjeżdżalnie, paintball laserowy, tarcza na piłki czy dmuchańce. Dla wszystkich uczestników biesiady, Panie z KGW Ptaszkowa przygotowały smaczne, regionalne potrawy a całemu wydarzeniu towarzyszyła muzyka, taniec i śpiew.

 

Na zakończenie w Centrum Aktywnego Wypoczynku w Świniarsku było Zdrowo
i sportowo
. Piękne niedzielne popołudnie zachęciło wielu mieszkańców do zagospodarowania wolnego czasu właśnie z Lokalną Grupą Działania. Nasi milusińscy skorzystali z przygotowanych animacji i zabaw. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska: ZUS (gdzie można było złożyć wniosek 300+), Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Funduszy Europejskich w Małopolsce. Zdrowa rywalizacja towarzyszyła turniejowi piłki nożnej, w którym uczestniczyli przedstawiciele gmin Chełmiec, Grybów oraz Kamionka Wielka. Ta ostatnia okazała się być niekwestionowanym liderem. Drugie miejsce zajęła Gmina Grybów a trzecie Chełmiec. Współzawodnictwa nie zabrakło również wśród kół gospodyń wiejskich uczestniczących w konkursie na najsmaczniejszą, najzdrowszą potrawę. Głosem publiczności zwyciężyły KGW Rdziostów i KGW Paszyn (ex aequo). II miejsce zajęło KGW Marcinkowice, III - KGW Krasne Potockie, natomiast wyróżnienia zdobyły: KGW Ubiad i KGW Wielopole. Drogie Panie dziękujemy – było naprawdę pysznie.

 

Każde wydarzenie poprzedzone było rajdem rowerowym. Jego trasy, biegnące przez przepiękną widokowo Kamionkę Wielką, górzysto ukształtowane tereny ziemi grybowskiej oraz wymagające a jednocześnie malownicze przestrzenie Gminy Chełmiec, liczyły średnio 35 km i były dobrane w taki sposób, by uczestnicy mogli poznać atrakcje kulturowe
i turystyczne obszaru Lokalnej Grupy Działania. Spośród 135 pasjonatów wycieczek rowerowych najmłodszy uczestnik miał 10 miesięcy, a najstarszy ponad 60 lat.

Rajd rowerowy połączył spotkania z kulturą, tradycją, historią i smakami naszego regionu,
z turystyką oraz rekreacją i choć nie miał  charakteru zawodów, wyzwolił prawdziwą, sportową rywalizację. Cudowna atmosfera i wymarzona pogoda sprawiły, że nie mogło się nie udać.

 

Lokalna Grupa Działania „KORONA SĄDECKA” składa serdeczne podziękowania całej społeczności gmin Chełmiec, Grybów, Kamionka Wielka oraz Miasta Grybów, dzięki której wszystkie wydarzenia miały charakter wspólnej przygody.
W szczególności dziękujemy:

  • Panu Andrzejowi Stanek – Wójtowi Gminy Kamionka Wielka,
  • Panu Pawłowi Fyda – Burmistrzowi Miasta Grybów,
  • Panu Jackowi Migacz – Wójtowi Gminy Grybów,
  • Panu Bernardowi Stawiarskiemu – Wójtowi Gminy Chełmiec,
  • Panelistom: ks. Stanisławowi Ruchała, ks. Krzysztofowi Prokop oraz Pani Barbarze Siedlarz,
  • Ks. Januszowi Potok – proboszczowi Parafii Kamionka Wielka za wspólną modlitwę,
  • Panu Mateuszowi Główczyk – dyrygentowi Orkiestry Dętej z Mystkowa za koordynację oprawy muzycznej i cenne wskazówki,
  • Pani Katarzynie  Wolak za aranżację sceny,
  • kołom gospodyń wiejskich, które zatroszczyły się o smakowite potrawy i przekąski zarówno dla uczestników rajdu rowerowego, jak również dla wszystkich odbiorców wydarzeń kulturalno-rekreacyjnych,
  • występującym artystom i twórcom lokalnym oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji przywołanych wyżej wydarzeń.

 

Równie gorąco dziękujemy wspaniałej i bardzo licznej publiczności. Wasza obecność
i atmosfera, którą wspólnie tworzyliśmy jest wskazówką do podejmowania podobnych inicjatyw w przyszłości.  

 

Informujemy również, że wszystkie wydarzenia były  współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałanie 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

Kolejnym etapem projektu „Karpaty na dwóch kółkach” jest budowa infrastruktury rowerowej (wiata wzbogacona o interaktywną mapę z atrakcjami obszaru LGD, zestaw parkowy i samoobsługowa stacja naprawy rowerów). Zachęcamy do współpracy i śledzenia bieżących zadań Lokalnej Grupy Działania na stronie www.lgdkoronasadecka.pl.