Przejdź do treści

Promocja książek

Promocja książek

Treść

31 marca w sali posiedzeń Urzędu Gminy w Kamionce Wielkiej odbyło się wyjątkowe spotkanie z udziałem autorów oraz licznie przybyłych gości, promujące trzy niezwykle wartościowe dla nas, mieszkańców Gminy, książki:

  • „Dwie Kamionki Małe obok Nowego Sącza” autorstwa Kazimiery Zielińskiej i Michała Kazimierza Żaka,
  • „Zwyczaje i obrzędy we wsi Kamionka Wielka i Królowa Polska” Zofii Pawłowskiej,
  • „Mieszkańcy wsi Królowa Polska 1679-1900”, której autorem jest ks. dr Grzegorz Kiełbasa.

Uroczystą promocję książek rozpoczęła Pani Anna Ziobrowska- Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kamionce Wielkiej, która powitała przybyłych gości. Cytując słowa naszego Wielkiego Rodaka, św. Jana Pawła II: „Twórzcie kulturę wsi, w której obok nowych wymiarów, jakie niosą czasy, pozostanie - jak u dobrego gospodarza- miejsce na rzeczy dawne, uświęcone tradycją”, podkreśliła charakter, wagę i znaczenie nowych pozycji książkowych, które wzbogacają wiedzę o historii naszej małej Ojczyzny, jej kulturze, tradycji, o obyczajach, wspominają o naszej przynależności, o naszych korzeniach, które są przecież wyznacznikiem tego, kim my dzisiaj jesteśmy, skąd przybywamy, i o których zapomnieć nie możemy, myśląc o tym, dokąd chcemy zmierzać.  

Panel dyskusyjny z autorami książek poprowadzili Pani Izabela Zaczyk - Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Kamionce Wielkiej, Pani Katarzyna Popiela i Pan Mariusz Popiela - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamionce Wielkiej. Każdy z autorów w bardzo intersujący sposób opowiadał o swojej książce,
o powodach, dla których one powstały, o inspiracjach, wsparciu, pomocy, o miłości do tego co robią i tego o czym piszą, a także o trudnościach, jakie napotykali podczas zbierania materiałów do swoich publikacji.

W trakcie spotkania głos zabrał Wójt Gminy Kamionka Wielka – Pan Andrzej Stanek, który pogratulował autorom ich dzieł i zapewnił, że z całego serca wspiera takie inicjatywy. Jeszcze raz podkreślił, jak ważne są to pozycje w naszych kamionczańskich biblioteczkach. Stają się źródłem wiedzy i dumy z  Naszej Małej Ojczyzny.

Spotkanie wzbogacili swoim śpiewem Gabriela Trojan i Antonii Popiela, który swój talent szlifują w GOK w Kamionce Wielkiej.

Książki ukazały się także dzięki wsparciu finansowemu gminy Kamionka Wielka i są dostępne w Gminnej Bibliotece oraz filiach bibliotecznych na Mystkowie i Kamionce Wielkiej.

https://biblioteka-kamionka.pl/zwyczaje-i-obrzedy-we-wsi-kamionka-wielka-i-krolowa-polska-2/

https://biblioteka-kamionka.pl/istnienie-dwoch-kamionek-malych-obok-nowego-sacza-wyjasnione/

Fot. Barbara Pogwizd BiesArt