Przejdź do treści

104 rocznica Odzyskania Niepodległości

104 rocznica Odzyskania Niepodległości

Treść

Szanowni Państwo,
Drodzy Mieszkańcy Gminy Kamionka Wielka.

 

W naszym narodowym kalendarzu wydarzeń ważnych to listopadowe jest szczególne, po wielokroć ważne. Po 123 latach Polska wolna od okowów pruskiej, austriackiej i carskiej – rosyjskiej niewoli powróciła na mapę Europy, na mapę świata.

Także tegoroczna, 104 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości powinna i może być okazją do refleksji nad kartami naszej historii tej odleglejszej, także tej dekad rozbiorowych znaczonych bohaterstwem niepodległościowych zrywów, ale też nam bliższej, z minionego wieku i tej całkiem nam bliskiej, którą tworzymy, każdy na miarę pełnionych ról i swoich możliwości.

Przeróbmy tę lekcję historii, choćby na własny użytek, pamiętając słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”. Wspomnijmy tych, którzy za niepodległą Ojczyznę złożyli największą ofiarę – ofiarę życia. Wspomnijmy ojców wolnej Rzeczypospolitej, nie tylko Józefa Piłsudskiego, ale też Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego i Wojciecha Korfantego.

 

Szanowni Państwo,

W dniu 11 listopada – Dniu Niepodległości, w święto Ojczyzny – najjaśniejszej Rzeczypospolitej, a także tej naszej – kamionczańskiej, przyjmijcie serdeczne życzenia zdrowia, sukcesów i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym. Życzę nam wielu radosnych wydarzeń, abyśmy rozważnie rozwiązywali wszelkie trudności, abyśmy zgodnie sprostali nadchodzącym wyzwaniom.

Życzę, by nasze miejsce na ziemi – nasza Ojczyzna była miejscem, w którym można rozwijać talenty, realizować swoje cele i ambicje, spełniać marzenia.

Życzę Wam, drodzy Kamionczanie, aby wolna Polska była szczególnym miejscem, w którym, i dla którego, warto żyć, a codzienny trud każdego z nas niech będzie wkładem w jej pomyślność i przyszłość.

Andrzej Stanek
Wójt Gminy Kamionka Wielka