Przejdź do treści

„W stronę tradycji, w stronę historii”, czyli o tegorocznych dożynkach w Boguszy

„W stronę tradycji, w stronę historii”, czyli o tegorocznych dożynkach w Boguszy

Treść

Tradycyjne dożynki to wyjątkowo radosne letnie święto, które zawsze angażuje i scala całą lokalną społeczność. Nie inaczej było w miejscowości Bogusza, w której, dnia 3 września br., odbyły się niezwykle barwne obchody dożynkowe. Warto zaznaczyć już na wstępie, że w wydarzeniu, ku uciesze jego organizatorów, wzięła udział rekordowa liczba mieszkańców, którzy postanowili wspólnie wyrazić swoją wdzięczność za uzyskane w tym roku plony. Na wydarzeniu obecny był również pan Andrzej Stanek, Wójt Gminy Kamionka Wielka, oraz pan Rafał Kamieński, Przewodniczący Rady Gminy Kamionka Wielka.

Podczas tegorocznych dożynek honory starostów dożynkowych pełnili pani Małgorzata Poręba oraz pan Wiesław Siedlarz, którzy po mistrzowsku odnaleźli się w roli gospodarzy obchodów, pełniąc swoją funkcję w zgodzie z naszymi pięknymi polskimi tradycjami. W trakcie uroczystości, co oczywiste, nie mogło zabraknąć okazałego wieńca, czyli najważniejszego atrybutu dożynek. Podobnie jak w latach ubiegłych wieniec został wykonany własnoręcznie z naturalnych materiałów przez mieszkańców, jednak tym razem zaszczyt jego wniesienia do kościoła spoczął na mężczyznach. Podczas uroczystości nie zabrakło również wielu kolorowych wozów, członków kapeli, dzieci i młodzieży ubranej w odświętne barwne stroje ludowe, a także specjalnie utworzonego na tę okoliczność Zespołu Śpiewaczego Boguszanek, które uświetniły obchody śpiewem psalmów oraz dając króciutki koncert przed wejściem do kościoła. Uroczystą Mszę Świętą koncelebrowali ks. proboszcz Józef Nowak i ks. Józef Siedlarz, rodowity Boguszanin należący do Towarzystwa Chrystusowego, który pracuje na co dzień w Chicago w parafii pod wezwaniem św. Władysława. W liturgii wzięli również udział członkowie młodzieżowego zespołu Pokolenie Jana Pawła II ze Starego Sącza. Nad prawidłowym przebiegiem dożynek czuwał z kolei ich drużba w osobie pana Andrzeja Górki, który wyjątkowo umiejętnie przewodził całemu wydarzeniu.

Po zakończeniu Mszy Świętej miały miejsce okolicznościowe ludowe przyśpiewki oraz uroczysty objazd całej Boguszy korowodem dożynkowym, po którym zebrani udali się wspólnie na rodzinny piknik, gdzie mogli się spotkać i rozmawiać przy suto zastawionych przez starostów stołach. Pomimo deszczowej aury wszyscy bawili się nadzwyczaj świetnie, mogąc oglądać specjalnie przygotowane na tę okazję występy artystyczne. Swój wspaniały pokaz dała m. in. sekcja młodzieżowa Zespołu Regionalnego Mystkowianie, której członkowie zaprezentowali łemkowskie tańce. Wyjątkowo pozytywnym akcentem nawiązującym do gminnej historii był fakt, że młodzież zaprezentowała się przed publicznością w zrekonstruowanych strojach dawnych mieszkańców Boguszy. Na scenie swój pokaz dali również członkowie wspomnianego już zespołu Pokolenie Jana Pawła II, a także młodzi adepci tańca ze szkoły breakdance prowadzonej przez pana Dawida Bombę. Całą moc dodatkowych atrakcji zapewnili z kolei strażacy ochotnicy, którzy prezentowali zebranym swoje wozy oraz przeprowadzili zawody sprawnościowe z hydronetkami w roli głównej. Dla najmłodszych organizatorzy przewidzieli również specjalny kącik animacyjny.

Bez wątpienia należy z wielką radością podkreślić, że w organizację dożynek i pikniku włączyła się niemal cała miejscowość oraz wszystkie działające na jej terenie organizacje, a w tym m. in. pan sołtys Marian Gawlik wraz z radnymi Rady Sołeckiej, strażacy ochotnicy z OSP, członkowie KGW Boguszanki spod Jaworza, a także członkowie Stowarzyszenia Jaworze. Swój bezinteresowny wkład włożyło również całe grono innych pomocnych osób, a w tym pani Maria Matusik, która ufundowała dla najmłodszych lody i napoje. Oprócz tego swojego wsparcia udzielił pan wójt Andrzej Stanek oraz pani dyrektor Magdalena Dąbrowska z Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej. Dzięki przychylności gospodarza gminy oraz pani dyrektor GOK dzieciaki mogły bowiem korzystać z dmuchanej zjeżdżalni, oglądać wiele ciekawych występów, a także zachwycać się smakiem regionalnych tradycyjnych potraw przygotowanych przez działające na terenie gminy koła gospodyń wiejskich. Organizatorów wydarzenia niezwykle cieszy fakt, że z roku na rok w organizację dożynek udaje się zaangażować coraz większą grupę mieszkańców, z których pomocą można osiągnąć naprawdę bardzo wiele.

Fot. R.K.