Przejdź do treści

Betlejemskie Światło Pokoju w Kamionce Wielkiej

Betlejemskie Światło Pokoju w Kamionce Wielkiej

Treść

W dniu 22 grudnia 2023 roku młodzi przedstawiciele Drużyny harcerskiej „Zdobywcy Szczytów”, która działa przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kamionce Wielkiej, złożyli wizytę w budynku urzędu gminy, gdzie gościli u wójta Andrzeja Stanka. Niezapowiedziane poranne odwiedziny harcerzy okazały się być nadzwyczaj miłą niespodzianką dla gospodarza gminy, a także dla wszystkich pracowników urzędu. Młodzież przyniosła bowiem ze sobą wyjątkowo cenny dar, czyli Betlejemskie Światło Pokoju, dzięki któremu zarówno w samym urzędzie, jak i w domach pracowników zagościł płomień, który, pokonując granice wielu państw, przywędrował do Kamionki Wielkiej aż z miejsca narodzin Jezusa Chrystusa – z Betlejem.

Akcja przekazywania symbolicznego ognia zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem, w której wzięli udział nasi młodzi harcerze, została zapoczątkowana w 1986 roku przez austriacką stację telewizyjną i radiową ORF. W naszym kraju tradycję tą od 1991 roku kultywuje Związek Harcerstwa Polskiego, którego przedstawiciele odbierają betlejemski płomień od skautów ze Słowacji na przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach. Dzięki ofiarności harcerzy światło z Ziemi Świętej może gościć w każdej polskiej rodzinie, przypominając o niezwykłym cudzie Bożego Wcielenia, który dokonał się już ponad 2 tys. lat temu. Tegoroczna akcja, jak okazało się podczas wizyty młodych harcerzy w urzędzie, odbyła się pod hasłem „Czyńmy Pokój”, a do Kamionki Wielkiej, dnia 10 grudnia 2023 roku, płomień został przez nich przywieziony z Krakowa, gdzie tlił się na Zamku Królewskim na Wawelu.

Niezapowiedziana wizyta młodzieży połączona z uroczystym przekazaniem betlejemskiego światła była dla całego urzędu wydarzeniem pełnym radości, które wprawiło wszystkich w prawdziwie świąteczny nastrój. Wójt Andrzej Stanek pragnie jeszcze raz przekazać swoje wyrazy wdzięczności członkom Drużyny harcerskiej „Zdobywcy Szczytów”, a także wszystkim pozostałym drużynom harcerskim działającym na terenie całej gminy, dzięki którym w gminie mógł na Święta Bożego Narodzenia zagościć Chrystusowy Płomień Pokoju. Gospodarz gminy życzy również harcerzom pełnego niezapomnianych przygód Nowego Roku, który jednocześnie będzie dla każdego z nich obfitował w wiele sukcesów, które zostaną uhonorowane pojawieniem się na ich piersi nowych barwnych odznak harcerskich.

Zdjęcia