Przejdź do treści

TROPEM WILCZYM - BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

TROPEM WILCZYM - BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Treść

Komunikat Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu

6 marca 2022 roku w naszych oddziałach, Miasteczku Galicyjskim i Sądeckim Parku Etnograficznym w Nowym Sączu, w ramach ogólnopolskiej imprezy upamiętniającej Żołnierzy Niezłomnych odbędzie się bieg TROPEM WILCZYM na dystansie honorowym 1963 metrów, który odnosi się historycznie do daty zabicia w walce ostatniego  z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka „Lalek”. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu jest partnerem tego projektu.

Trasa oznakowana i zabezpieczona, bez atestu PZLA. Bieg ma charakter symboliczny – bez elektronicznego pomiaru czasu. Zawodników obowiązuje limit 30 minut. W przygotowanych pakietach startowych znajduje się min. pamiątkowa koszulka oraz medal za ukończenie biegu.

Organizatorem Biegu Tropem Wilczym jest Stowarzyszenie Patriotyczno-Sportowe „Niezłomni” w Nowym Sączu.

Rejestracji zawodników, biuro zawodów, pytania: Krzysztof Saczka
krzysiekks@interia.pl
tel. +48 694 629 121

Zapisy do biegu odbywają się przy pomocy e-formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie:

https://b4sportonline.pl/bieg_tropem_wilczym/zapisy_na_x_edycja_biegu_tropem_wiczym_w_nowym_saczu

Dla urządzeń mobilnych:

https://b4sportonline.pl/bieg_tropem_wilczym/simpleMobilePage?event_id=5297&app_id=

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie biegu

Niedziela, 06.03.2022
Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu
8:00-11:00 – godziny pracy biura zawodów
11:30 – rozgrzewka przed biegiem
11:50 – wspólne odśpiewanie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej
12:00 – start biegu na symbolicznym dystansie 1963 metrów
13:30 – podsumowanie i zakończenie biegu

Historia biegu:
W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.