Przejdź do treści

Uroczystości upamiętniające 90 rocznicę śmierci Śp. Ks. Jana Jarzębińskiego

Uroczystości upamiętniające 90 rocznicę śmierci Śp. Ks. Jana Jarzębińskiego

Treść

W ostatnim czasie w Kościele pod wezwaniem Św. Elżbiety Węgierskiej w Starym Sączu została odprawiona Msza Święta upamiętniająca 90 rocznicę śmierci Ks. Jana Jarzębińskiego (1859-1932), założyciela Orkiestry Dętej i budowniczego obecnego Kościoła Parafialnego w Mystkowie.

W nabożeństwie uczestniczyli: Pan Andrzej Stanek Wójt Gminy Kamionka Wielka z małżonką, Przedstawiciele Rady Gminy Kamionka Wielka w osobach: Pani Krystyna Ogorzałek, Pan Piotr Witek i Pan Marcin Kiełbasa, Członkowie Orkiestry Dętej na czele z Panem Piotrem Rolą - honorowym Prezesem i najstarszym członkiem Orkiestry, Panem Marianem Jasińskim obecnym Prezesem i Panem Józefem Kaliszem byłym kapelmistrzem oraz wierni Parafianie Parafii Mystków. W uroczystości uczestniczył również Pan Piotr Kiełbasa Prezes Towarzystwa Miłośników Muzyki Mszalnica - Mystków.

Uroczystą oprawę muzyczną tego wyjątkowego wydarzenia zapewniła Orkiestra Dęta z Mystkowa. Przy tej okazji Przedstawiciele Gminy Kamionka Wielka na czele z Wójtem Gminy uczcili pamięć Śp. Księdza Jana Jarzębińskiego składając kwiaty i zapalając znicze na Jego grobie, a modlitwą wyrazili wdzięczność za wszystko czego dokonał dla Orkiestry i Wspólnoty Parafialnej.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż Kościół wybudowano w krótkim czasie w latach 1905 do 1910 według projektu Edgara Kovatsa, zachowując doskonałe proporcje i styl. Wyjątkowe witraże zaprojektowane przez Stefana Matejko czynią go perełką architektoniczną Sądecczyzny. Tradycja głosi, że Ks. Jarzębiński Proboszcz parafii w latach 1888 – 1923 osobiście nadzorował budowę Kościoła. Posiadał talent muzyczny, wyróżniał się starannością i skutecznością podejmowanych działań mimo, iż działał w bardzo trudnych czasach zaborów. To dzięki jego staraniom zakupiono instrumenty i założono w 1910r. parafialną Orkiestrę Dętą, która prężnie się rozwija i wzrasta do dnia dzisiejszego. Dlatego też, z wielkim szacunkiem i honorem wyrażono pamięć wskazując na potrzebę jej pielęgnowania i kontynuowania.