Przejdź do treści

„Zielona Szkoła” w Międzybrodziu Żywieckim

„Zielona Szkoła” w Międzybrodziu Żywieckim

Treść

Uczniowie Szkoły  Podstawowej nr 1 w Kamionce Wielkiej w dniach od 15 do 19 maja 2023 r. mieli okazję brać udział w „Zielonej Szkole” w Międzybrodziu Żywieckim. Wyjazd odbył się dzięki dofinansowaniu Wójta Gminy Kamionka Wielka - Pana Andrzeja Stanka.

Uczestnikami wyjazdu było 40 uczniów z klas 4-7, którzy przez 5 dni brali udział w zajęciach, wyzwalających twórczą aktywność, umożliwiających uczenie się przez odkrywanie, przeżywanie i działanie. Każdy miał możliwość rozwinąć swoje zainteresowania, odkryć nowe pasje oraz przede wszystkim odpocząć w górskiej scenerii.

Celem wyjazdu było uwrażliwianie na piękno naszej ojczyzny, poznanie charakterystycznych cech fauny i flory górskiej, rozwijanie zainteresowań, kształtowanie postaw proekologicznych i prozdrowotnych. Ponadto uczniowie ćwiczyli określone umiejętności matematyczne, w tym przeliczanie pieniędzy oraz właściwe gospodarowanie nimi. Utrwalano również zasady bezpiecznego współdziałania w grupie.

W pierwszym dniu wyjazdu głównym celem było podziwianie dorobku naszej kultury, poznanie atrakcji turystycznych Polski, zabytków oraz miejsc kultu religijnego. Ponadto uczestnicy byli wdrażani do przestrzegania zasad kulturalnego zachowywania się w miejscach publicznych. Uczniowie zwiedzili Kalwarię Zebrzydowską i Wadowice, mając za zadanie zapamiętać jak najwięcej informacji i ciekawostek o tych miejscach. Następnie mogli wykazać się zdobytą wiedzą, biorąc udział w konkursie z nagrodami. Mieli również okazję degustować papieską kremówkę w Wadowicach.

Miejscem docelowym było Międzybrodzie Żywieckie, położone nad pełnym uroku Jeziorem Międzybrodzkim. Po zakwaterowaniu i obiedzie ruszyła piesza wycieczka z przewodnikiem na górę Żar, której wysokość wynosi 761 m n.p.m. Panorama na sąsiednie góry i jeziora wraz z widokiem szybowców i paralotniarzy była warta trudu „wspinaczki”. Wszystkim udało się dotrzeć na szczyt, pomimo zmęczenia. Uczniowie mieli również sposobność dowiedzieć się o jeszcze jednej atrakcji znajdującej się na szczycie –  Elektrowni Porąbka-Żar – drugiej co do wielkości elektrowni szczytowo-pompowej w Polsce (po elektrowni Żarnowiec) i jedynej w kraju elektrowni podziemnej. W chwili naszego zwiedzania zbiornik był czyszczony i uszczelniany przed ponownym napełnieniem. Niemniej jednak widok zapierał dech. Uczniowie mogli wykazać się wiedzą o elektrowni w trakcie zorganizowanego konkursu. Dla pierwszego zdobywcy szczytu także została przewidziana nagroda.

W kolejnym dniu głównym punktem programu była wycieczka autokarowa do Żywca. W minizoo przywitał wszystkich cudowny, biały paw. Park Habsburgów oszałamiał bogatą roślinnością, chińskim domkiem, fontannami i pergolami. W tym niezwykle relaksującym miejscu można poczuć jedność z naturą. Następnie ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz ciekłego azotu, któremu towarzyszyła prelekcja o motywacji do dalszego rozwoju. Przy okazji była to cenna lekcja, sprawdzająca wiedzę i doświadczenie w zakresie nie tylko fizyki, ale i chemii, geografii, języka polskiego oraz matematyki. Kolejną atrakcją była gra terenowa „Selfie” oraz dyskoteka integracyjna.

Trzeciego dnia pogoda przywitała wszystkich rzęsistym deszczem, ale wcale nie przeszkodziła w doświadczaniu nauki poprzez zabawę. Największymi atrakcjami były dla uczniów: turniej gladiatorów, rodeo, smart quiz, rozpoczęcie rozgrywek międzygrupowych w bilard oraz wspólny grill. W czwartek każdy mógł się wykazać sprawnością w grach i konkurencjach: archry tag, bumper ball, arena sumo , zabawą wyrzutniami NERF, kulami i ogromną dmuchaną tarczą. Nikt nie narzekał na nudę czy pogodę, wszyscy brali udział i nierzadko pierwszy raz próbowali wybranych atrakcji sportowych.

W ostatnim dniu aura się poprawiła i dzięki temu odbyła się wycieczka autokarowa nad pobliskie Jezioro Międzybrodzkie. Uczestnicy pod okiem instruktorów mogli popływać rowerkami wodnymi oraz kajakami w przepięknej scenerii pobliskich lasów i  góry Żar. Trzeba przyznać, że jest to miejsce niezwykłe, a wręcz magiczne. Z jednej strony całkowicie niezamieszkałe i dzikie, z górującą elektrownią, a z drugiej otoczone malowniczymi domkami.

Był to również czas zawiązywania się nowych sympatii i przyjaźni. Uczniowie stali się bardziej odpowiedzialni, samodzielni, opiekuńczy w stosunku do kolegów, a środowisko uczniowskie mocno się integrowało. W ośrodku również przebywały dzieci z obozu językowego z Warszawy, z którymi  podopieczni Zielonej Szkoły z Kamionki bardzo szybko się zaprzyjaźnili i zapraszali do wspólnych gier. Uczniowie mieli okazję zawiązać kontakty międzynarodowe, poznając kolegę wietnamskiego pochodzenia.

Zielona szkoła jest nie tylko momentem, w którym uczestnicy uczą się kooperacji i kreatywności, ale jest przede wszystkim świetną okazją do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Nawet kapryśna pogoda nie popsuła świetnej zabawy. Uśmiechy na twarzach dzieci, są najlepszą nagrodą za trud przygotowania wypoczynku, a cudowne wspomnienia tej niezwykłej przygody pozostaną w pamięci na zawsze.

 

Jolanta Kędra

Fot. J. Kędra

Zdjęcia